Kalendár akcií

AUGUST 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Master Paste Original

Charakteristika voskových farieb Cuní

optické vlastnosti

Farby ponúkajú výraznú intenzitu a hĺbku vďaka výnimočným optickým vlastnostiam vosku. Vlastnosť vosku neoxidovať umožňuje, aby si farby udržali svoje farebné vlastnosti aj po dlhom čase.

rozpúšťadlo

Voda.

toxicita

Voskové farby Cuní majú osvedčenie o tom, že nie sú toxické a že sú v súlade s normou ASTM D-4236. Médium ani rozpúšťadlo neobsahuje toxické zložky. Pigmenty neobsahujú toxické ťažké kovy.

schnutie

Rýchle, čo umožňuje pracovať na viacerých vrstvách maľby počas jedného maľovania.

tepelné ustaľovanie

Suchá maľba má obmedzenú odolnosť voči zotretiu za mokra, najmä v prípade hrubých impást. Táto odolnosť sa zvyšuje po aplikácii tepla na úplne vyschnutú maľbu. Teplo je možné aplikovať pomocou striekacej pištole alebo bežného sušiča vlasov, pričom je potrebné dbať na to, aby sa zdroj tepla nedostal príliš blízko k dielu, aby sa zabránilo topeniu farby. Na ustálenie maľby sa odporúča zohrievanie po dobu aspoň desiatich sekúnd.
Ak je potrebná maľba na spodných vrstvách, teplo je možné aplikovať pred prácou na zlepšenie odolnosti voči oteru. Táto aplikácia sa môže vykonávať na čerstvej maľbe bez toho, aby bolo potrebné čakať na úplné vyschnutie.
Na zaručenie úplnej odolnosti voči oteru za vlhka v prípade malieb s hrubými ťahmi štetcom je nevyhnutné ich nalakovať.

všestrannosť

Vynikajúca citlivosť na impasto a lazúru, ktorá poskytuje kontrolu maliarovho diela a ktorá mu umožňuje dosiahnuť nové plastické efekty.

impasto

Možno vytvoriť hrubé impasto bez viditeľnej zmeny tvaru alebo objemu počas schnutia. Maľba si zachováva verné ťahy štetcom.

lazúra

Farbu je možné rozpustiť s väčším množstvom vody na dosiahnutie ťahov štetcom, ktoré sú veľmi transparentné a pritom majú veľkú intenzitu a objem. Čisté tóny sa dajú porovnať len s vodovými farbami.

žiadne farebné posuny

Farby počas schnutia nevytvárajú žiadne farebné posuny a umožňujú tak umelcovi presne regulovať záverečný vzhľad práce.

pena

Napriek vysokému obsahu emulgátorov farba neobsahuje prípravky proti tvorbe peny, čo umožňuje výskyt jamkovitých útvarov, ktoré sú typické pre staroveké enkaustické maľby. Takéto útvary sa vyskytujú v prípadoch, keď sa maľba nanáša rýchlymi a energickými ťahmi štetcom, a sú súčasťou bohatého repertoára vizuálnych efektov, ktoré poskytujú vodou riediteľné enkaustické farby.

jednotná konečná úprava

Vysoká homogénnosť jasu a lesku medzi ťahmi štetcom s hustou aj so zriedenou farbou. Konečná úprava bez potreby lakovania.

základné nátery

Vodou riediteľná enkaustická farba je farba použiteľná na viacero náterov, ktorá má vynikajúce vlastnosti na olejových základných náteroch aj na akrylových náteroch alebo šepse.

podklady

Stena, tabuľa, plátno a papier. Môže sa nanášať aj na iné materiály ako keramiku, kovy alebo sklo.

konečná úprava

Konečná úprava štetcom je mimoriadne vhodná na zvýšenie výnimočnej kvality vosku, pričom dodáva jemnú žiaru a voskový lesk, ktorý nádherne lahodí zámeru maľby. Natieranie štetcom zvyšuje aj odolnosť povrchu maľby voči vode.

tvrdosť povrchu

Vosk je mäkký materiál. Vodou riediteľné enkaustické maľby majú preto nízku odolnosť voči oteru a umelecké diela si vyžadujú osobitnú starostlivosť pri manipulácii, balení a skladovaní. Počas skladovania sa odporúča aplikovať mäkkú ochrannú vrstvu medzi umelecké diela. Umelecké diela by sa nemali ukladať na seba, aby sa predišlo stlačeniu impasta.
V prípade, že sa vyžaduje vysoká odolnosť voči poškriabaniu, je nevyhnutné maľbu nalakovať.

lakovanie

Na maľby je možné nanášať laky vhodné pre olejové farby.

trvanlivosť

Vodou riediteľné enkaustické maľby preukazujú vysokú trvanlivosť, čoho dôkazom je aj stav zachovania starovekých umeleckých diel, ktoré boli namaľované touto technikou ako aj malieb, ktoré vytvoril José Cuní pred päťdesiatimi rokmi.

čistenie štetcov a nástrojov

Vodou a mydlom.

konzervovanie

Z dôvodu vysokej citlivosti maľby na teplo sa odporúča uskladňovať tuby s farbami na chladnom mieste a zabrániť, aby boli v lete vystavené teplu. Uzavreté nádoby s farbami je možné takto za optimálnych podmienok skladovať aj niekoľko rokov. Pri príprave farby sa preto nepoužívajú žiadne konzervačné činidlá ani stabilizátory.

použiteľnosť s inými maliarskymi technikami

Farby Cuní je možné miešať aj s bežnými médiami a maliarskymi farbami.

Farby Cuní preukazujú vynikajúcu citlivosť na impasto a lazúru, čo poskytuje maximálnu kontrolu maľby a umožňuje dosiahnuť plastické efekty, ktoré sa nedajú dosiahnuť pomocou iných maliarskych techník.

 

 


Vodou riediteľná enkaustická farba poskytuje výrazné, jasné farby a husté impasto, ktoré neklesne ani sa neposunie.

 

 


Porovnávacie chemické skúšky rímskych malieb na stenách a na dreve a maliarskeho média cuní ukázali, že ich zloženie je podobné.
Vynikajúci stav konzervovania mnohých fajjúmskych portrétov a rímskych nástenných malieb svedčí o vysokej trvanlivosti vodou riediteľných enkaustických farieb, ktoré sa použili pri ich maľovaní.

 

 


 

 

 

 

Pedro Cuní Bravo. Vodou riediteľná enkaustiská maľba na drevenom podklade. 84 x 56 cm. Farby cuní nevykazujú žiaden farebný posun a poskytujú maximálnu kontrolu transparentnosti a textúry, pričom umožňujú dosiahnuť presnosť odtieňov a detailu.
Vytváranie jamkovitých útvarov, ktoré sú typické pre staroveké enkaustické maľby sú tiež typickým znakom vodou riediteľných farieb cuní.

 

José Cuní. Vodou riediteľná enkaustická maľba na drevenej doske. 50x35 cm. Vodou riediteľná enkaustická maľba umožňuje ťahy štetcom s výrazne zriedenými farbami s jasnou intenzitou farieb. Farba sa ľahko nanáša, čo umožňuje vytvoriť nádherné ťahy štetcom s jasnými tónmi porovnateľnými len s vodovými farbami. Po namaľovaní umeleckého diela štetcom je lesk takmer rovnaký na ťahoch štetcom so zriedenou farbou aj s hustou farbou, vďaka čomu nie je potrebné nanášať na maľbu lak.

Aplikácia tepla na dielo urýchľuje a zlepšuje konzervovanie maľby. Môže sa urobiť pomocou bežného sušiča na vlasy.