Kalendár akcií

AUGUST 2019
pon uto str štv pia sob ned
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Écsiová Laura Laura Écsiová

Umeniu sa venujem už od detstva. Okrem enkaustiky – mojej srdcovke, sa venujem maľbe na sklo, maľbe na hodváb a fraktálom.

Dlhší čas som hľadala unikátny spôsob umeleckého vyjadrenia, až nakoniec ako to už býva, „náhoda" ma priviedla k enkaustike.

Ako nový bádateľ tejto neznámej techniky, som najprv skúšala tvorbu s najjednoduchším tepelným nástrojom – v tvare žehličky. Neskôr, som sa začala zaúčať do hlbších tajov od majstrov tohto umenia, a vďaka nim som získala mnohé technické zručnosti v ďalších tepelných nástrojoch: ohrievacia doska, teplovzdušná pištoľ a plameňomet.

Elisabeth van Uden

A od jednoduchých plochých obrazov som pomaly prechádzala ku komplikovanejším a dnes už pre výnimočné vlastnosti včelieho vosku v kombinácii so živicou môžem predstaviť verejnosti priestorové obrazy.

Enkaustika je neskutočne farebné a živé umenie. Upútala ma hlavne možnosť meniť vzory, štruktúry a celý obraz prakticky do nekonečna, pri čom vzniká vždy niečo nové, nečakané.

Enkaustika je rozmanitá aj v množstve podkladov, nemusí to byť vždy špeciálny papier. Keď jeden zvládne základy, môže prejsť na plátno, lepenku, textil a samozrejme aj na sklo.

Je to aj veľmi praktický spôsob umeleckého vyžitia sa – na rozdiel od iných hobby techník – enkaustika nezaberá veľa miesta, stačí malý stolík.John Buckland, Laura Écsiová

Deti, ktoré chcú mať vždy všetko tu, hneď a teraz, majú túto umeleckú zábavu ešte radšej keď zistia, že obraz majú hotový ihneď. K tvorbe s enkaustikou nepotrebujú žiadne základy alebo čakať kým niečo uschne. To sú veci ktoré ich zvyčajne odradzujú od skúšania a skúmania nových možností. Túto techniku si osvoja veľmi ľahko aj deti z rôznymi postihnutiami, nepotrebujú k tomu nijakú zručnosť a aj tak vytvoria nádherné umelecké diela, ktoré ich napĺňajú.

Enkaustiku by som opísala jediným slovom: nekonečno. Nekonečno možností tvarov, štruktúr, vzorov, farieb, obrazov, umeleckých diel....

Osobne sa teším na každého budúceho objaviteľa/bádateľa

Kurzy absolvovala u týchto známych enkaustických maliarov : Anna-Maria AignerJohn Buckland, Elisabeth van Uden.

V súčasnosti vystavuje na Slovensku a v Českej republike. Okrem toho usporadúva kurzy a školenia s touto tematikou po celom Slovensku a Českej republike.

 KONTAKT