Kalendár akcií

AUGUST 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Master Paste Original

Enkaustické tepelné nástroje

Nástroje na zohrievanie vosku

Ohrievacia doska sa používa na roztavenie farieb a ich udržanie v tekutom stave. Z archeologických nálezov a malieb na vázach sa zistilo, že grécki maliari možno zohrievali svoje farby v panviciach, v ktorých bolo horúce uhlie. Dnešné komerčné dosky sú buď z hliníkového plechu, ktorý sa nachádza nad horúcim elektrickou platničkou alebo sú to sklokeramicé ohrievacie dosky. Doska poskytuje aj platformu, na ktorej môžete mať nože a štetce v teplom stave a pripravené na použitie. Farby sa môžu rozpúšťať priamo na doske, alebo ich možno držať v samostatných nádobkách podobným plechovkám na jedlo alebo formičkám na muffiny.
Povrchová teplota dosky by mala byť približne 99 °C. Táto teplota umožňuje udržiavať farbu roztavenú a v tekutom stave. Ak chcete zistiť teplotu, použite teplomer na povrchu. Niektorí maliari majú svoje nádobky v kúpeli s horúcou vodou. Je to veľmi bezpečný spôsob na regulovanie teploty, farba je však pri ňom chladnejšia, takže pri nanášaní farby je potrebné dôslednejšie a starostlivejšie roztavenie.


Tepelné nástroje na nanášanie farby

Starovekí maliari používali štetce spolu so horúcimi kovovými stierkami, ktoré umožňovali nanášanie a modelovanie vosku. Množstvo stôp po použití štetcov a nástrojov je viditeľných aj na Fayumskych portrétoch. Dnes sa používajú tie isté nástroje v modernej podobe spolu s elektrickými nástrojmi.
Štetce sú základným nástrojom na nanášanie farby. Jednoducho sa s nimi pracuje a sú všestranné. Podobne, ako v prípade olejových farieb, majú štetce veľkú úlohu v úvodnej práci. Mäkšie štetce, ako napríklad štetce zo soboľa alebo štetce hake sú vhodné na lazúru a iné jemné formy nanášania. Mali by sa používať len štetce s prírodnými štetinami. Syntetické štetce sa roztopia.
Na čistenie štetcov držte na doske nádobu s rozpusteným sójovým voskom alebo parafínom. Vylejte určité množstvo na paletu a podľa potreby odstráňte farbu pomocou väčšieho množstva čistiaceho vosku. Výhodou sójového vosku pred parafínom je, že sójový vosk je možné zmyť mydlom a vodou a potom ho použiť na iné médiá.
Na čistenie enkaustických nástrojov nie je potrebné žiadne riedidlo. Vďaka tomu, že enkaustická farba nepoškodzuje štetec a vždy sa dá znovu roztopiť, štetce môžu byť okrem toho ponechané nevyčistené aj neurčito dlhý čas alebo ich možno kedykoľvek očistiť.


Nástroje na tavenie

Tepelné nástroje sa používajú na tavenie alebo modelovanie farby, ktorá bola nanesená. Zahrievajú vosk buď priamo, alebo nepriamo.

Nepriame metódy tavenia

Nástroje na nepriame tavenie sú najbežnejšími a najvšestrannejšími nástrojmi na zahrievanie. Patria medzi ne teplovzdušné pištole, propánové alebo butánové horáky a tepelné lampy. Teplovzdušné pištole by mali mať otvor horáka široký najviac 2,5 cm, voliteľnú reguláciu teploty a reguláciu rýchlosti prúdu vzduchu. Horáky by sa mali vyberať podľa veľkosti diela. Horák na crème brulée na malé diela a klampiarske horáky na väčšie diela. Do tepelných lámp by sa mali používať infračervené žiarovky a bakelitová zásuvka (alebo iná zásuvka odolná voči vysokej teplote).

Priame metódy tavenia

Nástroje na priame zohrievanie sú vhodné na tavenie, práce s textúrou a modelovanie farby. Elektrické enkaustické žehličky, stierky a enkaustické perá poskytujú nepretržité ohrievanie. Nástroje na sadru (niektoré z nich sa veľmi podobajú na grécke stierky), paleta a maliarske stierky je potrebné ohrievať na palete. Ich rôzne tvary im poskytujú väčšie možnosti techniky retušovania a ich tvary sú menej nemotorné a narába sa s nimi lepšie ako s elektrickými nástrojmi.
Nástroje, ktoré sa nezahrievajú, ako napríklad nože na vyrezávanie, žiletky, škrabky, rysovacie ihly, zubárske nástroje, nástroje na modelovanie sadry, nástroje na leptanie a odlievacie nástroje sa môžu použiť na zoškrabanie alebo vytvorenie výrazných tvarov.

Tepelné nástroje potrebné na tvorbu  diel Americkou technikou nájdete v našom obchode.