Kalendár akcií

SEPTEMBER 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Master Paste Original

Enkaustické základy

Termínom základ sa označuje povrch, ktorý je vopred pripravený na maľovanie. Základ sa nanáša na podložku alebo podklad, ktorý môže byť z dreva, dosky, natiahnutého plátna alebo iného materiálu. Vo všeobecnosti platí, že základy pre enkaustickú maľbu musia byť schopné absorbovať.
Ďalej nasledujú príklady, ako môžete pripraviť panely na enkaustickú maľbu jednoduchým a účinným spôsobom:


Enkaustické gesso značky R&F


Biely základ, ktorý možno natierať štetcom a ktorý schne na absorbujúci povrch pripravený na maľbu. Je to najjednoduchší a najrýchlejší spôsob prípravy bieleho základu pre enkaustickú maľbu. Enkaustický základ značky R&F funguje ako štandardné akrylové gesso, má však nižší podiel spojiva voči pevnému podkladu, vďaka čomu zostáva absorpcia vysoká.


Maľba bez základu
 

Môžete maľovať aj priamo na surové drevo. Vyberte si brezovú preglejku dobrej kvality a maľujte priamo na ňu. Breza absorbuje a je to hladký a nádherný podklad na maľovanie. Bude však na nej enkaustická maľba a preto niektorí maliari uprednostňujú vytváranie enkaustického maliarskeho základu nanesením vrstvy enkaustickej farby priamo na drevo a s maľbou pokračujú na tomto základe. Množstvo umelcov, ktorí takto pracujú, uprednostňuje vytvorenie základu z čistej alebo bielej enkaustickej farby, pretože výsledné farby tak vyniknú v plnom rozsahu. Nevýhodou tejto metódy je, že vyžaduje vysokú úroveň skúseností ovládania maľby, pretože vosk je citlivý na teplotu a počas vašej práce sa môže znovu roztopiť a meniť.


Papierové základy


Biely základ môžete vytvoriť aj nalepením papiera na akvarelový alebo grafický papier na podkladovú dosku. Čím ťažší je papier, tým je základ absorpčnejší. Nezabúdajte, že ľahké papiere vosk zmení na priehľadné, v dôsledku čoho bude podložka presvitať cez papier a tón podkladu bude tmavší. Možno tomu zabrániť nanesením náteru bielej akrylovej farby alebo enkaustického gessa značky R&F na holý panel. Nechajte ho vyschnúť pred nalepením papiera na jeho povrch. Biele základy sa vo všeobecnosti vyžadujú na dosiahnutie plnej farebnosti, možno však použiť ľubovoľný absorbujúci papier. Uprednostňujú sa vystužené alebo napnuté podklady, ktoré zabraňujú zvlneniu. Príprava:
Na najčistejšie zobrazenie použite kus papiera, ktorý je trochu väčší a natiahnite ho na celý stojan. Po úplnom zaschnutí lepidla sa vráťte a orežte papier ostrou čepeľou.
Použite tenký náter z akrylového média alebo archívne biele lepidlo a naneste ho na zadnú stranu papiera a prednú stranu panelu, potom ho pravidelne natrite v tenkej vrstve, pričom treba dbať na to, aby sa žiadne lepidlo nedostalo na povrch papiera (pri práci na fotografickom papieri odporúčame použiť matné médium, ako priľnavý materiál).
Potom, ako dosiahnutí rovnakých vrstiev na obidvoch povrchoch, položte panel na papier tak, aby sa vrstvy zlepili. Opatrne obráťte dosku s papierom naopak a jemným stieraním vytlačte všetky vzduchové bubliny, aby ste zabezpečili rovnomernú priľnavosť.
Zakryte povrch čistým listom voskového papiera a dosku s upevneným papierom nechajte cez noc zaťaženú, až kým nevyschne.
Ak nebudete mať podklad na panele vystužený alebo napnutý, je dobré naniesť na zadnú stranu panelu vrstvu akrylového média, aby ste zabránili zvlneniu.

Enkaustické gesso potrebné na tvorbu  diel Americkou technikou nájdete v našom obchode.