Kalendár akcií

OKTÓBER 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Master Paste Original

V tejto sekcii by sme vám radi predstavili rôznorodosť techník, oblasť v ktorej má z mnoha maliarskych techník práve enkaustika svoje prvenstvo.

Naše vyškolené lektorky vám poskytnú kompletné zaškolenie od základov až po pokročilé techniky. Neváhajte kontaktovať naše lektorky v prípade záujmu o kurzy. Sledujte našu stránku, prečítajte si informácie a objavte množstvo príležitostí, ktoré vám poskytuje maľba voskom.

 

Americká technika


- Je to už komplexná technika
- Vynikajúci spôsob ako ďalej rozvíjať intuitívnu maľbu a spontánnu tvorbu
- Skúmanie ďalšich možností tvorby, hlavne vytváranie koláží, plastickejších obrazov – vstupovanie do priestoru
- Rozvíjanie sa a experimentovanie – prekračovanie hraníc – "to boldly go where no men has gone before "

V tejto technike sa používajú prírodné včelie vosky, s väčším podielom živice a pigmentami ktoré sú určené pre vysoké teploty. Vosky ponúkané na túto techniku sú od americkej firmy R&F. Objem vosku je tu vyšší, až 40ml. V ponuke je až 80 farebných odtieňov, ktoré sa môžu medzi sebou ľubovolne kombinovať.

Vosk sa zvyčajne najprv roztaví v k tomu určených nádobkách, na ohrievacej doske alebo platni. Vosk sa nanáša štetcom z prírodných štetín. Aby sa docielila kompaktnosť obrazu, každá nanesená vrstva sa znovu ohreje teplovzdušnou pištoľou, či plameňometom/horákom. V tejto technike sa nanášajú vrstvy – čiže vrstvenie vosku – a do každej vrstvy sa vkladajú vybrané predmety a tak sa vytvárajú koláže. Najčastejším povrchom na ktorý sa tvorí, sú drevené dosky.

Európska technika


- Vyznačuje sa svojou jendouchosťou
- U nás je to zvyčajne prvý dotyk s enkaustikou
- Vynikajúci spôsob ako začať s rozvíjaním intuitívnej maľby a spontánnej tvorivosti
- Obľúbené medzi deťmi, pre ktoré tu ide hlavne o hru s farbami....
- A dospelí zrazu zistia, že vedia tvoriť, a tým sa pre nich stáva enkaustika nenahraditeľná pri relaxácii a odreagovaní od hektického života ...

V tejto technike sa používajú prírodné včelie vosky, s troškou živice a pigmentami, ktoré sú určené pre vyššie teploty. Vosky ponúkané v tejto technike sú od firmy Enacustic Art .Objem vosku je 9,5ml. V ponuke je 48 odtieňov, ktoré sa môžu medzi sebou ľubovoľne kombinovať.

Vosk sa nanáša tepelným nástrojom - už so známou enkaustickou žehličkou, či perom. Môže sa maľovať aj na ohrievacej doske alebo farby rozfúkať pomocou teplovzdušnej pištole. Najčastejším povrchom na ktorý sa tvorí je enkaustický papier.

Studená technika


- Táto technika rúca doteraz poznané hranice
- Je to technika studená
- voskové farby sa dodávajú v 40ml tubách
- a sú vodou riediteľné !
- vynikajúci spôsob ako zobrať enkaustiku mimo uzatvorených priestorov, a maľovať ako dávny majstri, v tieňoch stromov, pri bzukotu včiel a ľahkého letného vánku
- tieto farby sú vyhľadávané najmä tými, ktorí sa nechcú vzdať klasických techník so štetcom a špachtľou

Firma Cuní znovuobjavila recept voskových farieb riedteľných vodou, ktoré sa podľa najnovších výskumov používali pri nástenných maľbách v antických dobách a dokonca sa použili pri Fayumských portrétoch.

Voskové farby tiež obsahujú včelí vosk, čpavok a pigmenty. Všetko je prírodné, bez chemických prísad. Najčastejší povrch na tvorbu touto technikou, je našepsované plátno.

 

 

 

Master Paste Original (MPO)

MPO je biela, stála, poddajná, ľahko spracovateľná, transparentná, enkaustická pasta, ručne vyrobená z výhradne prírodných netoxických materiálov.

Ocenia ju tak profesionálny, amatérsky a hobby maliari ako aj mladý umelci.

MPO  bola navrhnutá pre maximálny výkon v kreatívnej tvorbe. Kompletne slobodný prejav tvorby v nanášaní pasty poskytuje prostredie pre upokojenie mysle od začiatku až do konca maľby.

MPO je nehorľavá, silne priľnavá a lepivá pasta k podkladu a pritom sa nelepí na pokožku. Je jednoducho odstrániteľná vlhkou utierkou či už z rúk alebo špachtlí. Je to skvelá ukážka vlastnosti o viskozite MPO.

Transparentnosť je jej ďalšia silná stránka. Propán butánová a teplovzdušná pištoľ sa môžu použiť s nízkym teplotným nastavením a tiež s nízkou osciláciou vzduchu, ktoré sú základným zdrojom  pre túto osobitnú metódu v studenej enkaustickej maľbe.

Po ohriatí maľba dosiahne zamatový až hodvábny lesk.

( Pri použití tepelného zdroja sa doporučuje pastu neprehrievať nad teplotu vyššiu ako 75 °C)

Kombinovanie:

Vosky z Európskej a Americkej techniky sa dajú kombinovať, nakoľko obe sú prírodné. Vosky z Americkej techniky sa dajú použiť aj pri tvorbe na enkaustickom papieri, vtedy ich netreba roztavovať v nádobke, ale voskové tehličky sa používajú so žehličkou alebo perom tak ako ste boli doteraz zvyknutí.
V Americkej tvorbe sa môžu používať aj tepelné nástroje známe z Európskej techniky. Žehlička aj pero sú vhodné na vytváranie detailov, ktoré by sa so štetcom a pištoľou ťažko docielili.

Kto má rád teplú techniku, určite uvíta možnosť kombinovania tejto studenej techniky s Európskou aj Americkou technikou. Technika s voskovými farbami Cuní, sa môže využiť ako podklad pre maľbu s teplým voskom. Po zaschnutí voskových farieb Cuní, sa môže nanášať teplý vosk podľa vlastnej predstavivosti a zámeru.